Kuzey Kıbrıs’ta Tarım

KKTC’nin tarım ve hayvancılık sektöründe gerek sahip olduğu tarım alanları, gerekse barındırdığı hayvan sayısı ile önemli bir yere sahiptir. Kuzey Kıbrıs’ta tarım sektörü ulusal gelir, üretim ve dış ticaret açısından KKTC’nin sosyo ekonomik yapısında önemli bir rol oynamaktadır.

Milli ihracatçının % 38.2sini tarım sektörü oluşturmaktadır. Narenciye, patates ve enginar önemli bir yer tutmaktadır. Narenciyenin toplam payı %28.17’dir.  KKTC narenciye ve enginar üretiminin yaklaşık %70 ini ihraç etmekte ve önemli bir gelir sağlamaktadlr. Hayvansal üretim genellikle iç tüketimimizi karşılamaktadır.

Fuarlar, üreticiler ile firmaların bir araya gelmesini sağlayan ve pek çok fırsatı çiftçinin kadar getiren sektörel bir bulusma noktasıdır.

Fuarlar, tarımdaki son teknolojilerden haberdar olmak ve uzmanlarla kararlı fikir alışverisinde bulunmak için eşsiz olanaklar sunmaktadır. Bu sebeplerle değisen dünya koşullarında dünya ve ülkemiz ziraatinin nasıl yol aldığını anlayabilmek için fuarları takip etmekçok önemli ve yararlı olmaktadır.

2018 yılında 10. kez gerçekleştirilerek olan fuar 4 gün boyunca yurt içi ve yurt dışından   gelecek   on binlerce ziyaretçiye ve gerçekleştirilecek yarışma ve etkinliklere ev sahipliği yapacaktır.